סרטים

ספיישלים

תוכנית (אופקים)

תוכנית (אש קטצ׳אם)

חדשות

פוקידע

כתבות

מנגה

מידע

פוקימון שני וארגמן

משחקים

מדריכים

יצירה

פוקימון כחול לבן

מחוז מפלצות כיס

יוטיוב

אורי גלר נגד נינטנדו

הבדרן העל החושי, אורי גלר, תבע בנובמבר של שנת 2000 את חברת נינטנדו בגין הפרת זכויות יוצרים. לטענתו, הפוקימון העל חושי קדברה הוא פארודיה לא מורשית על חשבונו. סכום התביעה עמד על 60 מיליון פאונד (כ100 מיליון דולר).

כידוע, אורי גלר התפרסם לראשונה בתור בדרן ישראלי–יהודי המסוגל לכופף כפיות בכוח המחשבה בלבד, ובנוסף לכך, הוא ידוע ביכולת שלו לקרוא את מחשבותיהם של אנשים. בדומה לו, הפוקימון קדברה מוצג כפוקימון האוחז כפית ככלי נשק, הוא בעל כוחות על טבעיים ושמו בשפה היפנית (ユンゲラー) מזכיר באופן חשוד את שמו של אורי גלר באותה שפה (ユリゲラー).

http://pocketmonsters.co.il/wp-content/uploads/2011/12/Sabrina_Kadabra.png

גלר טען בתביעה שהפוקימון קדברה הוא בעל טבע אנטישמי, כאשר הכוכב הנמצא על מצחו הוא אזכור לטלאי הצהוב שהיהודים נאלצו לענוד בשואה, והקווים שעל בטנו הם אזכורים למפלגה הנאצית בשמה המקורי (SS). בראיון שנערך בשנת 2000, גלר אמר: "נינטנדו הפכה אותי לדמות פוקימון מרושעת, היא גנבה את הזהות שלי והיא משתמשת בסימן ההיכר שלי".

התביעה מעולם לא התקבלה על ידי בית המשפט, אם כי נינטנדו נקטה במספר פעולות כדי להמנע ממשפט חוזר: הפוקימון קדברה לא הופיע על גבי קלף משחק החלפה מאז אותה תקרית, וכמו כן (לפי בלבפידיה), קדברה לא הופיע מאז הפרק "Fear Factor Phony" (פרק מספר 420) בסדרת האנימה של פוקימון.

מה אתם חושבים, אורי גלר צודק או לא?

פוסטים קשורים

13 תגובות

 1. צודק, אבל הגזים.
  הם כנראה באמת השתמשו באורי גלר (שהפך את המושג "לכופף כפיות" למוכר בקוסמות על חושית). אבל הוא הגזים לגבי שאר הדברים, ובטח לגבי התביעה וסכומה.

 2. אני גם חושב כמוך. לו הוא היה מסתפק בכך שנעשתה עבירה בכל הנוגע לזכויות יוצרים והוא היה מבקש אחוזי רווח מקובלים על הזיכיון של הפוקימון קדברה, הוא היה יכול לשבת היום בראש שקט. לא שהמצב הנוכחי שלו כרגע הוא רע מבחינה כלכלית, אבל הבנת את הכוונה.

 3. מחזק אותך היטמן.
  הוא טבע אותם על סכום יותר מידי גבוהה.
  הוא היה מקבל אחוזים ומסתדר מאשר שיפלו עליו הוצאות המשפט.

 4. אורי גלר אני רוצה לומר לך לפי דאתי הקסמים שלך קולך מיוחדים תודה מיתר

 5. אני בחיים לא חשבתי על הנקודה הזו.
  נכון שהוא קצת הגזים,אבל הטענות שלו די צודקות.
  חוצמזה גם אקירה טוריאמה יכל לתבוע אותם על איזכורים של דרגון בול בקדברה.
  כמו למשל :כוכב אדום לא רק שהוא נמצא על הכדורים,הוא גם משמש (כשהוא על רקע צהוב) בתור הסמל של פילאף.
  ואולי הקוים מייצגים SUPER SAIYAN?

 6. האמת, כשחושבים על זה, אמנם נינטנדו לא הפסידו בתביעה זו (או בכל תביעה אחרת שהייתה נגדם), אבל אם הם נקטו אמצעים כאלה או אחרים על מנת "להימלט ממשפט חוזר", זה אומר שהם יודעים שהיו אמורים להפסיד בתביעות האלה ושהטענות נגדם היו צודקות במאה אחוזים. אותו דבר עם התביעה על היותה לכאורה, של ג'ינקס כסטאריוטית של אפרו אמריקאיות, הקלף עם סימן צלב הקרס המדומה ואפילו הקישורים של פוקימון לשטן, כל אלה אומרים שנינטנדו יכלו בקלי קלות להפסיד בכל תביעה שהייתה ושתהיה נגדם.
  מה אתם חושבים?

 7. יש מצב שאתה צודק דאסקנויר, לדוגמא עם התסיעה של השם של דונקי קונג אחכ הם המשיכו עם השם.

 8. לדעתי הוא צודק אבל לא עם כל הקטע שקדברה רשע. לדעתי זו סוג של מחמאה אבל עדיין מגיעה לו הכסף (לא כזה גדול…)

 9. אני חושב שהקטע של האנטישמיות קצת מוגזם כי זה פשוט במקרה ולא כל כוכב מסמל את המגן דוד הצהוב
  ולא כל סימן שמזכיר SS זה לא אומר שזה בהכרח זה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *